2025. április 8., kedd

A Széchenyi utca

Debrecen egyik legszebb és leghosszabb utcája a Széchenyi utca, ami a Piac utcát és az István utat köti össze. Összeállításunkban itt teszünk egy sétát régi és mai képekkel, a Kistemplomnál kezdve.

A Régi Posta recepciója. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Itt található Debrecen legrégebbi lakóháza, a 330 éves Régi Posta Fogadó, továbbá egyebek mellett a törvényszék, az ítélőtábla és az 1960-as évekbeli főtéri szökőkút maradványa is.

A Debreceni Törvényszék. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A Királyi Tábla palotájának környékéről van egy korabeli szép lapunk is (a szerzője sajnos ismeretlen):

A Debrecen utcanevei című  dr. Nábrádi Mihály által szerkesztett – 1984-es könyv szerint a korábbi Német utca 1860-ban, gróf Széchenyi István akkor bekövetkezett halála után kapta az új nevét.

A Széchenyi utca kezdete a Piac utca sarkán álló Podmaniczky-házzal. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Akkor még a Kistemplomtól a Böszörményi vasútig tartó szakaszt nevezték el Széchenyi utcának. A folytatásának, a volt Csordajárásnak (a vasúttól az István útig terjedő résznek) pedig a Széchenyi út nevet adták.

1904-ben feladott képeslapok

A városi tanács végül az 1930. évi 664-es számú határozatával döntött arról, hogy a Kistemplomtól az István útig egységesen Széchenyi legyen az utca neve.

A volt zsidó pékségnél. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Tóth Pál a 20 évvel későbbi, hasonló című könyvében arra is felhívja a figyelmet, hogy a legnagyobb magyarnak, Széchenyi Istvánnak (1791. szeptember 21. – 1860. április 8.) köszönhető többek között a Lánchíd, a nemzeti kaszinó, a Magyar Tudományos Akadémia és az Első Lótenyésztő Egyesület is.

A Széchenyi utca 46. szám. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A fenti fotón a Széchenyi utca 46. szám alatti szépen felújított épületben gyönyörködhetünk, az alábbi reprodukción pedig visszatérünk a régmúlt egy csodálatos pillanatához:

A képet a Benedek-könyvtár kiállításán repróztuk

Széchenyi István nem mellékesen Debrecenben Simonyi óbester ezredében huszárkapitányként szolgált 1820 és 1825 között. Többször járt a Nagyerdei Vigadóban, és erről emléktábla is tanúskodik ott.

A Mechwart-középiskola. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A Tisza-völgy rendezésével, azaz a Tisza szabályozásával kapcsolatban Széchenyi 1845 és és 1847 között háromszor járt Debrecenben nagygyűléseken.

A mai Mechwart-középiskola és a siketek iskolája 1914-ben

Széchenyi István a Református Kollégium emlékkönyvébe akkor írta: ,,Magyarország rosszul volt, meglehetősen van, s jóban lesz".

Itt volt az 1960-as évekbeli főtéri szökőkút kávája

Tóth Pál a könyvében végül azt is felidézi, hogy Széchenyi István a Debreceni Casino tiszteletbeli tagja volt, s ellátogatott oda is. Akkor adták át Széchenyinek a díszpolgárságáról szóló oklevelet.

A Széchenyi eleje 1979-ben. Fotó: Fp / Bencze László

A fenti képet a Fortepan osztotta meg, és a még fákkal benőtt Széchenyi utca látható rajta a bíróságnál.

A Széchenyi utca 44. szám. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Kapcsolódó összeállításaink:

Nyitóképünk teljes méretben

Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

DBKL

A Mechwart és a siketek iskolájának építése 1911-ben

2025. április 7., hétfő

Lovas szekerek, fasorok, óriási piac, korzózók – Debrecen belvárosa 1906 és 1912 között, nyolc hihetetlen fotón

A debreceni főutca 1906-ban

Debrecen 1906 és 1912 közti főutcájának és belvárosának lélegzetelállító felvételein ámuldozhatunk többek közt a Fortepan kollekciójában a Magyar Földrajzi Múzeum és a Library of Congress jóvoltából. Az első képen az is felfedezhető, hogy még nem épült meg az Alföldi-palota első változata, továbbá a püspöki palota se.

1908. Fotó: Fp / Library of Congress

Íme, a Kossuth utca látképe 1908-ból! Hátul a Verestemplom, balra a városháza, jobbra pedig a Táncos Kovács-ház, melynek helyére a takarékpénztári palota épült.

1908. Fotó: Magyar Földrajzi Múzeum

A páratlan gyűjteményben a kereskedelmi akadémia (később megyei könyvtár) palotájára is rácsodálkozhatunk. Mellette még nem épült meg a Szilágyi-ház.

1908. Fotó: Fp / Magyar Földrajzi Múzeum

Egészen különleges a Mihalovits-féle Arany Kígyó Patika muzeális felvétele is.

1908. Fotó: Fp / Magyar Földrajzi Múzeum

A főutca 1912-es látképe is beszédes. A horizont bal szélén az István Gőzmalom is látható (sajnos a püspöki palota viszont nem).

1912. Fotó: Fp / Magyar Földrajzi Múzeum

A kollekció révén a mai Józsa városrészünkbe is ellátogathatunk, mégpedig az akkor még önálló Hajdúszentgyörgyre. Ott egy korabeli családi idillnek lehetünk tanúi.

Család 1915-ben. Fotó: Fortepan


Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

Nyitóképünk teljes méretben

A fényben fürdő debreceni belváros 2025 áprilisában

Debrecenben 2025. április 6-án szeszélyes, de napsütéses időben sétálgathattunk a vasárnapi cívisvárosban. Fotók: © Vass Attila Tamás / Debreceni Képeslapok

A Déri tér. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A Déri teret is ekkor örökítettük meg, aztán továbbhaladtunk az egyre színesebb belvárosban... 

Emlékkerti falikép. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A Református Kollégium előtt elterülő Kálvin téri Emlékkertben egy színes, hosszú falfestményt is lencsevégre kaptunk a Nagytemplom tövében. 

A Nagytemplomnál. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A Kossuth téren a püspöki palotát, továbbá az Udvarház melletti teraszt is megcsodáltuk. Sétánk innen is folytatódott, így a Régi Városháza, valamint a Kistemplom következő jelenetét is megoszthatjuk.

Napfényes kiülő. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Összeállításaink a 2025-ös tavaszról sok fotóval:
A városházánál. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

Szabó Lőrinc szobra. Fotó: © Debreceni Képeslapok

2025. április 6., vasárnap

Ismét ezer színben tündököl a debreceni Kálvin tér óriási virágoskertje Csokonai szobránál


Debrecen a 22. költészeti fesztiválhoz közeledve immár Csokonai Vitéz Mihály Kálvin téri szobra körül is szemkápráztató színkavalkádban pompáznak a tavaszi virágok. Ezt a lélegzetelállító díszparkot örökítettük meg 2025. április 6-án. Fotók, videó: © Vass Attila Tamás / Debreceni Képeslapok


A fenti videónk megtekintését követően ajánljuk figyelmükbe a 2025-ös tavasz virágos közterületeiről szóló korábbi összeállításainkat is, sok fotóval:
Csokonai szobrával. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

Kisfürdő, Macsi Balcsi, Déri tér, nagyvásár – a Tőletek kapott csodás retro képeken

Debrecen közelmúltjáról, ma már nem létező értékeiről ismét sok szívfájdítóan remek felvételt kaptunk Kedves Olvasóinktól. Az első képet Tibør Tibi osztotta meg a Debreceni Képeslapok közösségével, és a hajdani Szabadság úti kisfürdőt örökítette meg rajta.

A volt kisfürdő. Fotó: © Tibør Tibi

Macsi Balcsi szintén a múlt. A felejthetetlen Látóképi Tófürdőről Bakó Irén csatolt szép képet:

Az egykori Macsi Balcsi. Fotó: © Bakó Irén

Fazekas Sándor a 2010-es nagyvásáron készített felvételeinek montázsát mellékelte a hozzászólásához. A nagyvásár még létezik, de az utóbbi években már csak tavasszal (ősszel nem).

Nagyvásár, nagy pillanatok. Fotók: © Fazekas Sándor

Ugyancsak láthatók szerencsére mai is a Déri tér régi szobrai. Ezek közül Masits István a Merengő és a Táncosnő című Medgyessy Ferenc-műveket juttatta el számunkra. Köszönjük szépen! Olvasóinkat továbbra is arra buzdítjuk, hogy témajavaslataikat, régi és új fotóikat küldjék el nekünk közzététel céljából a dkepeslapok@gmail.com címünkre, vagy töltsék fel a Facebook-oldalunk idővonalára!

Déri tér és múzeum. Fotó: © Masits István


Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

Merengő és Táncosnő. Fotók: © Masits István

A múlt század eleji Debrecen gyönyörű képei


Debrecen 100–130 évvel ezelőtti arcaira csodálkozhattunk rá abban a lélegzetelállító kollekcióban, amelyet a malomparki postán megrendezett kiállítás tárt elénk. Most a rendezvényen reprózott meseszép, egyszersmind szívfájdító dokumentumok közül válogatunk.


Az első két képeslapon az Egyház tér és az Emlékkert pompázik, a következő csokorban pedig a Kossuth utcai Csokonai Színházban, a pénzügyi palotában, a Dégenfeld téri piacban, valamint a hagymakupolás Kistemplomban és a lebontott Aranybikában is gyönyörködhetünk.

A Kossuth utca a színházzal és a pénzügyi palotával 

A Dégenfeld téri (Dósa nádor téri) piac 1913-ban

A toronysisakos Kistemplom 1907 előtt

A Aranybika Szálló, 1906-ban feladott lap

Nagyon szép képeslapok láttak napvilágot a Hatvan utcáról és a Ferenc József utcáról, valamint a közeli Széchenyi utcáról is, és természetesen ezek nevezeteségeiről és a korabeli emberekről.

A Hatvan utca 1909-ben

A Hungária-palota 1911-ben

A Hungária-palota 1915-ben

A takarékpénztári palota, a kereskedelmi és iparkamara első székháza, a Kistempmlom és a békebeli Széchenyi utca múlt század eleji arcaiban is gyönyörködhetünk az alábbi régi képeslapokon...

A takarékpénztári palota 1916-ban

A főutcai kamarapalota és Frohner hotel 1910-ben

A Széchenyi utca  a Kistemplomnál, 1915-ben postázott lapon

A Széchenyi utca 1904-ben postázott lapon

A régi fotográfusok és képeslapkiadók a városközponttól kintebbi részeket is megörökítettek, erre mutatunk példákat, amelyek között a Verestemplom, a nagy zsinagóga és a Royal is feltűnik.

A Verestemplom 1905-ben és 1907-ben

A Deák utcai kamarapalota 1914-ben

A Deák utcai kamarapalota és törvényszék

A Deák utcai zsinagóga és a Royal hotel 1900-ban

A Royal egy 1910-ben postázott szilveszteri képeslapon


Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

A Simonyi úti országos tanítói árvaházak