Debrecenben a Kassai út végi lakóházak, a vasút és a garázsok között található egy növényekkel benőtt, terjedelmes (de nem magas) domb, ami körül és amin többnyire kutyasétáltatók szoktak bóklászni. Fotók: © Vass Attila Tamás / Debreceni Képeslapok
A domb keleti lejtője. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
A domb akkor válik furcsává, amikor meglátjuk a mélyben lévő nagy ajtajait és a tetején álló, különös alakú csöveket. Ezeket örökítettük meg a fenti és a következő képeinken.
A domb északi nagykapuja. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Az egyik garázstulajdonostól megtudtuk, hogy ez a domb valójában egy óvóhely, amit eredetileg a közeli (ma már nem működő) csapágygyár dolgozóinak és a környező házak lakóinak alakítottak ki.
A domb északi ajtórendszere. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Az álcázott betonbunker egy részében napjainkban autósok parkolhatnak, és zenekarok is próbálnak itt. Beszélgetőtársunk ugyanakkor azt fájó szívvel hozta fel, hogy a hajléktalanok sok piszkot csinálnak a lejáratoknál és az ajtók előtti részeken.
Az északi kapu mozgató szerkezete. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
A nem mindennapi kapukat és a szellőzőket közelebbről is megcsodáltuk és lefotóztuk. Az előbbiekért a mélybe kell menni, a csövekért pedig a dombtetőre és a lakóházak melletti parkba. A laikusoknak a déli és az északi kapunyílások lehetnek talán a legérdekesebbek, amikben gépjárművek is elférnek. Ugyanis, mint az a képeinken is látszik, ezeken két-két ajtó van, amik közül a külső szerkezetek igen vastagok, és síneken mozgathatók.
A domb nyugati teteje. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Belül természetesen nemcsak garázsok vannak, hanem megfelelő más helyiségek és gépészeti berendezések is... Olvasónk, Koncz Katalin a cikkünk Facebook-posztjához, és arra a kérdésünkre, hogy milyen volt belül, leírta: „Anno, amikor volt légiriadó-gyakorlat, ide vagy a házak alatti légópincébe kellett mennünk. Ez a hatvanas években volt. Annyira már nem emlékszem, de rideg volt, és munkásőr vigyázta a bejáratot. Nem volt szabad elhagyni a helyiséget. A házak alatt is volt légópince, óriási nagy vasajtóval.”
Másik olvasónk, Sorban Katalin így fogalmazott: „Ott laktunk! Akkor nem lehetett bemenni! A házak alatt volt nagy légvédelmi pince nagy zárral alul-felül! Oda néha belógtunk!” Mindezek után Mónus Zoltán közölte: „A domb alatti óvóhelyet a 70-es években építettük sörtebetonból, óvóhelyként teljes szellőző gépészettel, zsilipkapukkal. Részese voltam.” Levente Kiss azt elevenítette fel, hogy karbantartóként dolgozott ott a Göcs-korszak vége felé. Mint írta, akkor még tiszta és működő volt minden. Saját levegőztető rendszer, aggregátor stb.
A nyugati kiskapu. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Hasonló cikkeink sok fotóval:
- A Nagyerdőben rejtőző hatalmas ufó
- A lebontott Indiana Jones-híd
- A Kassai úti szupermen
- A nagyerdei titkos smaragd tó
- A lebontott utolsó földalatti kerek WC
- Hogy került egy Déri téri pad a lakótelepre?
- Az elásott Sesztina-padok
- Az Ördög árka
- A Kráter-tó
- A Sámsoni úti befejezetlen reneszánsz romkastély
- A Piac utcai átfordulós lift
- A Piac utcai szürke házról figyelő titokzatos alakok
- Évezredes rom a Fancsikán rejtőző dombon
- Újabb rejtélyes nagyerdei „ufólandolás”
Az óvóhely nyugati kapuja. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
Itt nőttem fel, mint kulcsos gyerek a vidám, és egyben az utolsó gondtalan 80-as években.
VálaszTörlésA garázs, mi így hívtuk a játszóterünk volt, jó barátunk volt a Kis Levente😎
A bunker a 80-as években épűlt, végig kísértük a teljes építkezést.
Óriási mély, minimum 20m-es alapot ástak, már akkor sejtettük, h ez valami más is lesz, mint garázs...
Mikor belép az ember, csak a garázsokat látja, a bunkernek a lejáratát évekig kutattuk, de soha nem találtuk meg...