Debrecen egyik legrégebbi városrésze a Tizenháromváros, melyet a Hatvan utca, a Nagy Imre, az Antall József, a Miklós és a Nyugati utca határol. Fotók: © Debreceni Képeslapok
 |
Barokk lakóház a Bajcsy és a Nagy Imre utca sarkán, 2023. április 15-én. Fotók: © Debreceni Képeslapok |
Az övezet neve arra utal, hogy Luxemburgi Zsigmond 1412-ben 37 ezer cseh garasért zálogba adott 13 szepesi várost, valamint három várkastélyt II. Ulászló lengyel királynak.
A Velencével háborúzó uralkodónk ezt rövid távúnak vélte, végül a terület 60 évig lengyel kézen volt.
 |
A Nyugati és a Bajcsy utca sarkán pompázó (ámde romló állagú) épület nyugati szárnya. Fotók: © Debreceni Képeslapok |
Az utolsó fotóinkon látható Szepességi utcával kapcsolatban érdemes felelevenítenünk azt is, hogy anno a debreceni nagyvásárokon a szepességi kereskedők szállás- és raktárhelye e városrészben volt.
Egy csúfolódó versike szerint „Tizenhárom város, víges végig sáros, nem laknak ott mások, csak a talyigások.” Bugyi Sándor talyigás mai örökösei (képletesen szólva) a buszpályaudvaron találhatók.
 |
A Hatvan és a Nagy Imre utca sarkán tündöklő, és városvédődíjjal elismert cívisház. Fotók: © Debreceni Képeslapok |
A Miklós utca egykori híres vendéglőjét,
a Kismozdony Kocsmát ebben a cikkben mutattuk be.
A Tizenháromváros híres, fontos és ugyancsak nagy múltú része a Hatvan utca, valamint az Arany János és a szintén szép Széchenyi utca is. A városrészben gimnázium, patika, húsbolt, óvoda, söröző és virágbolt is van, itt működik a buszállomás, és e helyen jártak hajdan az 5-ös villamosok is.
Az utolsó két fotónkon a Szepességi utcába látogatunk. Végül íme, az eddigi városrészi cikkeink:
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése