Keresés ebben a blogban

2024. november 28., csütörtök

A Petőfi tér 1975-ben, és amikor még állt a zsinagóga

 
Debrecen egyik legnagyobb tere valójában sajnos a II. világháború bombázásai, valamint a nem kevés bontással járó városrendezések következtében alakult ki. Ladinek Viktor 1975-ös, fenti (a Fortepanon megosztott) felvételének készítése idejére már létrejött a városrész új szerkezete, ami egészen a tér 2022-es átépítéséig kitartott. Érdemes összehasonlítani, hogy milyen volt korábban a terület, amikor 1962-ig még a nagy zsinagóga is itt állt, s az utat kockakő burkolta. Íme az egykori Hunyadi utca felől a korabeli látképe:

Fotó: Méliusz Központi Könyvtár Helytörténeti Részlege
 
A mai Holló János utca sarkán már létezett a Mikolás Tibor által tervezett lakóház, ami azonban eredetileg csak hatemeletes volt. Nagyon érdekes mellette a lábakon álló, kétemeletes épület is, aminek a helyére az első képen tornyosuló, nyolcemeletes szalagházat húzták fel. A Mikolás-ház szintjeit ennek a magasságához igazították egy újabb (hetedik) emelet ráépítésével. Az 1944. június 2-i bombázásokig a Petőfi Sándort ábrázoló szobor helyénél a Royal Hotel pompázott, a túlsó végen a 2021 decemberében lerombolt szökőkút, amögött pedig a régi Nagyállomás-palota. A zsinagóga helyén ma a szintén nyolcemeletes, zöld szalagház magasodik...

Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése