Keresés ebben a blogban

2024. november 8., péntek

Hazánk egyik legszebb helye, Lillafüred friss őszi képeken

A Debrecentől 127 kilométerre lévő Lillafüreden kirándultunk 2024. november 5. verőfényes csodás őszi napján. A Miskolchoz tartozó településrész gróf Bethlen András miniszter szép nőrokonáról kapta a nevét 1882-ben. Fotók, videó: © Vass Attila Tamás / Debreceni Képeslapok

Hámori-tó, 2024. XI. 5. Fotó: © Debreceni Képeslapok.

Élménybeszámolónk első két felvételén a lillafüredi Hámori-tó és Palotaszálló friss arcai tündökölnek.  A hotelben forgatták a Meseautó és a Szindbád egyes jeleneteit is. A lillafüredi Palotaszálló 1925 és 1929 között épült a Hámori-tó mellett, Lux Kálmán tervei alapján, neoreneszánsz stílusban.
  
A Palotaszálló. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A tó 1,5 kilométer hosszú, és 9 méter mély, s a Szinva és a Garadna felduzzasztásával hozták létre. Kialakítását anno a Hámori Vasmű állandó vízhiánya tette szükségessé. 


A hámori-tó szépsége a fenti videónkban is megcsodálható. És ilyen volt ottjártunkkor a Szinva 20 méter magas vízesése, valamint a fölötte található József Attila-szobor:
Költői hely! Fotók: © Debreceni Képeslapok

A szobrot és József Attila több költeményének kőlapokba vésett másolatát azért is állították ki pont ezen a helyen, mert Lillafüreden írta az Ódát az 1933-as írótalálkozón. Varga Éva szobrát 2005. április 10-én, a költő 100. születésnapján leplezték le.

Aranyló lombok. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A környéknek nem mellesleg minden szeglete romantikus, így például a domboldalak őszi színpompája is. A most csak hétvégén és különvonatként járó kisvasút békebeli, hangulatos állomásépülete mögött egy aranyos vidraszobrot is felfedezhetünk a csörgedező patak partján. Varga Éva 2009-ben felavatott alkotása arra is emlékeztet, hogy itt forgatták a Lutra című film egyik jelenetét Fekete István művéből.

A vidraszobor. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Nagyon kedves és hívogató a Hámori-tó kikötője melletti ajándékbolt kis kőépülete is.

A kerek áruda. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Mint jeleztük, a kisvasút állomása Lillafüreden is nagyon díszes, akárcsak Szilvásvárad indóháza. A kisvasutat itt is a Bükkben kitermelt fa elszállítására hozták létre, és az első szakasza éppen 104 éve, 1920. november 4-én lett kész.

A kisvasút indóháza. Fotó: © Debreceni Képeslapok

A kirándulók az állomás után is messzire gyalogolhatnak, hiszen kalandpark és libegő is működik. Útközben vendéglőkbe, a Szent István-barlangba és a Herman Ottó Emlékházba is betérhetnek.

A Herman Ottó Emlékház. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Aki nem szeretne ennyit sétálni, az a Palotaszálló alatt is sok szépet láthat. Hiszen az ottani Függőkertben megannyi szobor, barlangocska és persze dísznövények ejtik ámulatba a látogatókat, no meg természetesen a fent ismertetett vízesés is. Akinek több ideje és ereje van, felmehet a másik oldalban magasodó Zsófia-kilátóba is, ahonnan fantasztikus panoráma nyílik a Palotaszállóra és a Hámori-tóra! Előtte tájékozódjanak a nyitva tartásáról, mivel a mi ottjártunkkor karbantartás miatt zárva volt. Szerencsére Lillafüreden is nagyon sok turistatábla segíti a látogatók célba érését!

Bagoly és barlangok. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Turisztikai cikkeink sok fotóval:
A Függőkert egyik szobra. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!


Lillafüredi alagutak. Fotók: © Debreceni Képeslapok

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése