Kölcsey Ferenc szobra a debreceni Péterfia utcán (Rátonyi József 1978-as alkotása). Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Debrecen 14 éven át volt otthona Kölcsey Ferencnek, aki az itteni Református Kollégiumban tanult, és az intézmény melletti házban lakott. A magyar kultúra január 22-i napja alkalmából a magyar Himnusz költője előtt tisztelgünk a debreceni mai és korábbi emlékhelyei bemutatásával.
A Wikipédián olvasható életrajza szerint Kölcsey Ferenc költő, politikus stb. Sződemeteren született 1790. augusztus 8-án, és Szatmárcsekén hunyt el 1838. augusztus 24-én. Édesapja, a nemesi származású Kölcsey Péter (aki az álmosdi birtokán gazdálkodott) 1796. augusztus 9-én elhunyt, s ezt követően az édesanyja, Bölöni Ágnes a hatéves Ferencet Debrecenbe küldte tanulni.
Kölcsey Ferenc debreceni szobra eredetileg a lebontott művelődési központ Bethlen utcai lécsőjén állt. Csobaji Előd, 1986 |
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le a „Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból” című nagy költeményét, amely aztán Erkel Ferenc zenéjével Magyarország nemzeti himnusza lett. Ezt a napot 1989 óta ünnepeljük a magyar kultúra napjaként.
A lerombolt Kölcsey-művközpont látképe a Hunyadi és a Bethlen utca kereszteződésében. Fotó: Fortepan / Faragó György, 1979 |
Kölcsey Ferenc emlékét Debrecenben utca és több szobor, dombormű is őrzi. Szobra a Péterfia utcai Református Főgimnázium előtt, valamint a Kossuth utcán működő Csokonai Színház homlokzatán is van, míg domborműve a Református Kollégiumban.
A régi Kölcsey-művközpont helyére épített Kölcsey Konferencia-központ látképe. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Az ő nevét viseli Debrecenben a Hunyadi utcai konferencia-központ is, melynek helyén 1978 és 2003 között a Kölcsey művelődési központ állt. Mindemellett szintén Kölcsey nevét viselte a tanítóképző főiskola is, ami a Péterfia utcai Református Főgimnázium palotájában működött.
A debreceni Református Főgimnázium évtizedekig viselte Kölcsey Ferenc nevét. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Az álmosdi Kölcsey-ház ma is áll, és múzeumként, kulturális emlékhelyként működik.
Az álmosdi Kölcsey-ház a Hajdú-Bihar című, 1978-as albumban. Kiadó: HBM Tanács / Idegenforgalmi Propaganda és Kiadó Vállalat |
Nagy költőink debreceni emlékhelyei:
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése