Az 1947-ben Budapesten ledöntött és megrongált szobornak a cívisvárosban jó helye lett. Fotók: © Debreceni Képeslapok |
Debrecen egyik hányatott előéletű szobra a Pallagi úti gyógyszergyár előtti parkban lévő alkotás. A Kígyóölő című kompozíció Raoul Wallenberg (1912. augusztus 4. – 1947. ? ?) svéd diplomatának állít különleges emléket, és Pátzay Pál készítette, aki a Piac utcai felszabadulási emlékműnek is alkotója.
A debreceni Pallagi úti Wallenberg-emlékmű talapzatának felirata. Fotók: © Debreceni Képeslapok |
Szűcs Ernő helytörténeti leírása szerint a mű eredetileg a budapesti Szent István parkban állt volna, és 1949. január 17-én, Wallenberg eltűnésének évfordulóján avatták volna fel. „Erre az alkalomra százával jöttek az egykori üldözöttek, valamint a svéd követség tagjai. Azt kellett azonban tapasztalniuk, hogy a szobor a talapzatával együtt az előző éjszaka eltűnt. Ki adott erre utasítást? Napjainkig nem tudni.” A sérülései miatt restaurált szobrot végül 1953-ban állították fel a mai helyén, azaz a debreceni Pallagi úton, akkor még egyfajta egészségügyi szimbólumként.
A Wallenberg-emlékmű és környezete 2021 novemberében. Fotók: © Debreceni Képeslapok |
Kotricz Tünde műlapja szerint az eredeti budapesti avatóünnepség 1949. április 9-én lett volna (tehát nem január 17-én). A ledöntés és elszállítás közben megsérült alkotást a Fővárosi Képtárba vitték. Abban már mindkét helytörténet-kutató egyetért, hogy a Kígyóölőt 1953-ban adták át Debrecenben, valamint, hogy a mű másolatát 1999-ben leleplezték le az eredeti területen, a budapesti Szent István parkban.
A szobor és a gyár fotója a Hajdú-Bihar című, 1978-as albumban. Kiadó: HBM Tanács, IPK Vállalat |
Ez május 2-án délelőtt volt szakadó esőben, s mivel a közelben volt dolgom, a HBN-nek én küldtem fotós tudósítást a fővárosi ünnepségről. A Pallagi úti gyógyszergyár régi nagy szökőkútjánál álló szobor békére lelt, a környezetét szépen rendben tartják. Igaz, különösebb itteni megemlékezésekről ritkán hallani.
Közelkép a Kígyóölőt megtestesítő robusztus férfiaktról. Fotók: © Debreceni Képeslapok |
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
Hasonló összeállításaink sok mai és régi fotóval:
- Szobrok, amik nem kellettek
- A száműzött Sellő
- A Piac utcai hangyaszázad
- Egy óriási debreceni szobor, amit a többség nem láthat
- A Piac utcai szürke házről figyelő titokzatos alakok
- Az árnyas Ady park és a kis csobogó
- Rejtőzködő szépség
- A Békás-tó spriccelős ivókútja
- Szobrok ülő nagyjainkról
- A Petőfi téri díszpark és a lebontot szökőkút
- Miről beszélgetne Szabó Magda és Ady Endre?
- Rejtélyes nagyerdei ufólandolás
- A Kassai úti szupermen
- A Nagyerdőben elásott Sesztina-padok
- Mini Debrecen-szobor a főtéren
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése