Keresés ebben a blogban

2024. október 15., kedd

Az „Osztrák–Magyar Monarchia hagyatéka” 13 csodás debreceni képeslapon

A még egyemeletes zenede 1903-ban.

Debrecen régmúltjáról találhatunk szép fotókat az Osztrák-Magyar Monarchia hagyatéka című oldalon. Ezekből szemezgetve, az első képen a Vár–Csapó utcai, még egyemeletes zenedepalota 1903-as arcára csodálkozhatunk rá, a másodikon pedig az 1944-ben elpusztult Hegedűs és Sándor palotában gyönyörködhetünk 1914-ből. 

Hegedűs és Sándor palota, 1914

Íme, egy ritkán szerepeltetett muzeális fotó a békebeli főutcáról, az előző épület szomszédságából, még Gambrinus köz, valamint takarékpénztári palota nélkül:

A Piac utca a mai Gambrinus köznél, 1901-ben

Nagyon szép képeslapok és más felvételek születtek a hajdani Deák utcai nagy zsinagógáról is...

A Deák utcai zsinagóga 1910-ben

A zsinagóga közelében pompázott a Nagyállomás palotája. Erről két fotómásolatot teszünk közzé, ráadásul a második felvételen gőzvonat is szerepel.

A Nagyállomás-palota és a Népkert / Petőfi tér.

A Nagyállomás-palota és egy gőzvonat 1910-ben

A több útvonalon közlekedő gőzvonatok érintették a Piac utcát is. Az alábbi képen még a Kistemplom toronysisakján is ámuldozhatunk, ugyanakkor már a Csanak-ház is áll a kockaköves főutca mellett.

A Piac utca a toronysisakos Kistemplommal, 1907 előtt

A következő, szintén Piac utcai jelenet azért is érdekes, mert a Tisza-palota mellett még kis házak sorakoznak, tehát az Alföldi-palotának egyik változata sem épült meg akkor.

A Piac utca a Tisza-palotánál, 1906-ban

Az Osztrák-Magyar Monarchia hagyatéka című oldal debreceni képei között a Hungária-palotáról is található szép fotó. A ma is meglévő ház a Piac és az Arany János utca sarkán áll.

A Hungária-palota 1910-ben

Mint jeleztük, gőzvonatok több vonalon is közlekedtek, a Hatvan utcán végigmenő 5-ös járatokon kívül a Kossuth utcán például a 4-es vonal futott. A lenti képen a Kis Orbán-ház előtt siklik.

Gőzvonat a Kossuth utcai 4-es vonalon, 1910-ben

Lenyűgöző paradicsom volt a Margit-fürdő is, ami a mai Füredi úton terült el.

A Károly Ferenc József sugárúti Margit-fürdő 1910-ben

Az utolsó két fotón a Simonffy-sarki ikerpalota tündököl, mellette pedg az Árpád téri templom. Ezekkel a képeslapokkal kívánunk Mindenkinek jó időutazást, vigyázzunk a közös örökségeinkre!

A Simonffy-sarok 1903-ban és az Árpád téri templom (1916)


Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése