Debrecen köztéri alkotásai közül nem egyet helyeztek máshová, vagy öntöttek belőle újabb művet és akár ágyút is. Ugyanakkor sajnos arra is van példa, hogy szobrot elloptak, vasúti sínre dobtak – miként Győry István portréjával tették. Ezt a szomorú válogatást a Szabadság-szoborral kezdtük.
Ez a kompozíció a Kálvin téren állt 1902-től, de négy évvel később már el is távolították, mivel nem tetszett a közönségnek, aztán pedig groteszk módon fegyverfémként végezte.
A 3-as honvédek emlékműve és a még teljes Trianon-mementó. A kópiákat Vekerdi Károly és V. Pákozdi Károly Zoltán töltötte fel a Facebook-oldalunkra |
A háborúhoz kapcsolódik a honvédszobor és a Trianon-emlékművünk is. Az előbbit a Horthy sugárútról átvitték a katonai temetőbe, majd a Kossuth Laktanyába, a másik viszont részben ma is a Bem Detéren van. Szobrai közül egy a klinikára került, a másik kettőből a Petőfi téri Petőfi-szobor készült.
A Proletár 1962-ben (fotó: Képzőműv. AKV), valamint Csobaji Előd képe 1980-ból Vlagyimir Iljics szobráról és a Hunyadi utcai panelsorról |
A Honvéd helyére a Proletárt rakták (az utca neve akkor már Tanácsköztársaság útja volt), és napjainkra sajnos minden jel szerint ez a mű is elveszett. A 2003-ban lebontott Kölcsey-művközpont mellett korábban egy Lenin-szobor is állt a Hunyadi utcán. Ezt még a rendszerváltáskor döntötték le, mára azonban úgy tűnik, hogy ennek az alkotásnak is nyoma veszett.
Az egykori repülős obeliszkről három képünk is van. Ennek ellenére azonban sajnos semmi biztosat nem tudunk arról, hogy a szobor hova lett a Petőfi térről.
A Tóth Árpád-emlékmű és a Tisza-szobor a Nagyerdőben. Fotók: „Titani Aukum” fényképésztanuló (hagyatékban találva), valamint Vekerdi Károly másolata |
A nagyerdei Tóth Árpád-emlékművet is többször megrongálták már, és sajnos a képen látható amfórát és domborművet is ellopták róla. A másik felvételen Tisza István szobra áll a klinika főépületi palotája előtt – ezt a művet is ledöntötték, s majd csak 2001-ben állították fel, igaz, kicsit arrébb. Aztán 2016-ban áthelyezték az egyetemi főépület elé.
Ma már a múlté sajnos az újkerti Lehel utcai fémóratorony is:
Debrecen legrövidebb életű szobrát, a Sellő figuráját csak pár napig engedték a 2001-ben átadott főtér szökőkútján lenni, mivel – kevesek számára ismert okból – villámgyorsan eltávolították. A leányalak majd csak 2011-ben lelt végleges otthonra, amikor is Nyíracsád központjában állították fel.
A Lehel utca a Lublin Étteremnél, az újkerti órával (1981–2005). A Nemzeti Művelődési Intézet felvétele |
Debrecen legrövidebb életű szobrát, a Sellő figuráját csak pár napig engedték a 2001-ben átadott főtér szökőkútján lenni, mivel – kevesek számára ismert okból – villámgyorsan eltávolították. A leányalak majd csak 2011-ben lelt végleges otthonra, amikor is Nyíracsád központjában állították fel.
A Méla Tempefői című mozaik a Kölcsey emeletét díszítette. Nagyításért kattints a képre! Repró: © Debreceni Képeslapok |
A fenti képen az egykori tankszobor elevenedik meg, ami a Kossuth utcán állt. A következőkben ismét a repülőszobrot idézzük meg, végül visszatérünk a kezdőtémánkhoz, a Szabadság szoborhoz.
Egy harmadik fotó (képeslaprészlet) a Petőfi téri repülőszoborról. Kiadó: Képzőművészeti. Dátum: 1986. Ára: 5 Ft. |
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése