![]() |
| A szobor felállítása az 1961. június 1-i lapban |
Ünnepi beszédet Bírt András, az MSZMP Debrecen VB titkára mondott, s mint kiemelte, a szobor a győzelmet kiharcolt munkás alakját ábrázolja. A szobor 1990. március 20-ig állhatott ezen a helyen, ugyanis akkor távolították el onnan daruval, akárcsak a Kölcsey-művközpont melletti Lenin-szobrot (1975) is. A Napló beszámolt arról is, hogy a munkásszobor kettétörött, így a március 21-i koszorúzástól igen, az utókor számára azonban nem sikerült megmenteni a történelmi jelképet. Kár érte, hiszen „tövében” nemzedékek nőttek fel, s arról a műalkotás igazán nem tehet, hogy ideológiák ütközési pontjává vált. Jelkép maradt így is; meglehet, napjaink történelmének nem éppen pozitív jelképe – fogalmazott az 1990. március 21-i tudósítás.
| 1965-ös fotó: Cartographia |
Előzőleg itt állt a Debreceni 3-as honvéd és népfelkelő ezred emlékműve is (de az legalább máshol még megvan), 1968-ban pedig a szoborral szemközt nyílt meg az Egyetem Kávéház. A Proletár és a Lenin-szobor évtizedekig a Víg-Kend Majorban volt, de mára nem tudni, hogy hova lettek...
![]() |
| 1966-os fotó: Fortepan / Szánthó Zoltán |
Kapcsolódó összeállításaink sok mai és régi fotóval:
- Szobrok, amik nem kellettek
- A felszabadulási emlékmű
- A száműzött Sellő
- A lebontott Zsolnay-szökőkút
- A Hunyadi utcai Lenin-szobor
- A Csokonai-mozaik
- Raoul Wallenberg szobra, a Kígyóölő
- A Piac utcai hangyaszázad
- Kossuth Lajos főtéri szobra
- Egy óriási debreceni szobor, amit a többség nem láthat
- A Piac utcai szürke házről figyelő titokzatos alakok
- Az árnyas Ady park és a kis csobogó
- Rejtőzködő szépség
- Szobrok ülő nagyjainkról
- A Petőfi téri díszpark és a lebontot szökőkút
- Miről beszélgetne Szabó Magda és Ady Endre?
- Rejtélyes nagyerdei ufólandolás
- A Kassai úti szupermen
- Mini Debrecen-szobor a főtéren
- A Lehel utcai óratorony
- Kovács Margit színes kerámiái
- A Nagyállomás óriási képei
- A Tiszai halász című sgraffito
- A szociális otthon pusztuló faliképei
- A Lenin- és a Proletár-szobor ledöntése
- Merkúr az Arany-sarkon
- Toronyangyal a Kossuth utcán
![]() |
| 1980-as fotó: Fortepan / Mezei Attila, Léczfalvi |
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!




Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése