Debrecenben a Tiszavidéki Vasút nevű társaság honosította meg a vonatközlekedést 1857-ben, amikor Szolnok felől Debrecenig megépült a cég első vasútvonala.
Később a vasutat továbbépítették, s emiatt alig 40 évvel később már bővíteni kellett az épületet. A tervezéssel Pfaff Ferencet bízták meg. Az új palota 1902. július 14-én nyílt meg. A főkapu körül hatalmas, kétszintes íves üvegfal tündökölt, ami mögött a jegyváltó előcsarnok működött. Az épületet 1944-ben bombatalálat érte, de nem sérült meg helyrehozhatatlanul.
A pályaudvar a Pákozdi Zoltán Károlytól kapott kópián |
Mégis az a döntés született, hogy lebontják. A Kelemen László és Sajó István tervei alapján, 1961. augusztus 20-án átadott új komplexumot a régi palota elé építették. Az alábbi albumunk végén található is olyan fotó, amin az új állomás ablakából a régi épület látható.
A felvételt a debreceni postamúzeum kiállításán repróztuk |
Szép volt a palota előtti, mediterrán park is. E helynek 1863-tól 1927-ig Népkert volt a neve. Majd csak utána adták neki a Petőfi tér nevet. A mai Petőfi-szobor környékén a II. világháborúig például a Deák és a Hunyadi utcák húzódtak, és ott pompázott a nagy zsinagóga, valamint a Royal Szálloda is.
A fenti képpáron a vasútvonal létrehozásának debreceni évfordulós emléktáblája, valamint egy ritka képeslap idézi a szépséges múltat. Itt pedig akkor a nyílra kattintva a galériánk csodálható meg:
A gyűjtemény képeinek fotósai, forrásai, adományozói: Csokonai Kiadó, Kubinszky Mihály, Ribiczeyné Karalyos Réka Judit, Tanka Gábor, Uropath, Uvaterv / Fortepan, Vasutallomasok.hu, Vértesi Ferenc, Pákozdi Zoltán Károly.
A képet a Debreceni dinasztiák című tárlaton repróztuk |
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
Kapcsolódó összeállításaink friss és régi fotókkal:
- Az Ispotály városrész
- A modern Nagyállomás
- Volt egyszer egy Resti
- A Nagyállomás egykori tejivója
- A Nagyállomás óriási képei
- A Petőfi téri posta
- Utasellátó-butik a Nagyállomáson
- A Petőfi Téri ABC és Debrecen Étterem
- A hajdani Híradó Mozi
- A Petőfi tér születése
- Hova szállt a repülőszobor?
- Mi épült a Petőfi téri szökőkút helyére?
- R2-D2 rokona takarít a Nagyállomáson
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése