Debrecenben 110 éve, 1914 áprilisában nyílt meg az Auguszta-népszanatórium a Nagyerdőben a névadó osztrák főhercegnő, magyar királyi hercegné, Auguszta Mária Lujza révén (1875–1964). Ő szorgalmazta a városi tüdőbeteg-szanatórium létrehozását, s az ügy mellé állt Tüdős Kálmán tiszti orvos, a Szanatóriumegyesület, a munkásbiztosító pénztár és a lakosság is. A XX. század elején ugyanis hazánkban már naponta kétszázan haltak meg tbc-ben, és a biztosított betegek 10 százaléka Debrecen környéki volt. Mai fotók: © Vass Attila Tamás / Debreceni Képeslapok
A főhomlokzat. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
A csodálatos parkban fekvő intézmény honlapja szerint a szanatórium építéséhez Debrecen 30 hold földet és 130 ezer korona támogatást adott. A Jendrassik Alfréd tervezte, gyönyörű homlokzatú létesítmény jellegzetessége a kúrafolyosós szerkezete. Az intézetet 1943-ig dr. Geszti József egyetemi magántanár, egykori Korányi-tanítvány vezette. Az átadás után, 1914 nyarán kitört az I. világháború, így szeptemberben az épületet lefoglalták a hadi sebesülteknek, és a 175 férőhelyet 430-ra növelték.
Az Auguszta parkja. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
A tüdőgyógyászati klinika 2006 tavasza óta a neurológiai klinika felújított épületében működik, az Auguszta-telepen pedig kardiológiai intézet, a III-as belklinika, szívsebészeti központ stb. fogadja a betegeket. A bővített és renovált épületegyüttes 2009-ben Építőipari Nívódíjat nyert. A környezetében kollégium, hotel, patika, sportpálya, étterem, mosoda és különleges szobrok is találhatók. A közelben vezet a Sárga túraútvonal is, amin a zeleméri templomromig juthatnak a kirándulók. A IV. Károly király és Zita királyné által felavatott klinika-főépületet ebben az öszeállításunkban mutattuk be.
A régi kúrafolyosók egyike. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
Nagyerdei múltidéző cikkeink sok régi fotóval:
- A parkerdő spriccelős ivókútja
- A nagyerdei titkos smaragd tó
- A nyári napközis tábor
- A Békás-tó az átépítése előtt
- Volt egyszer egy csónakázó
- A strand főépülete, ahol fodrász és mozi is volt
- A nagyerdei fedett uszoda
- 110 éves a Nagyerdei Víztorony
- Stadionunk története 1934-től
- Lubickolás a Nagyerdő fái közt
- Volt egyszer egy Nagyerdő
- Ilyen lett volna az egyetem az eredeti tervei szerint
- A lebontott Nagyerdei Kemping
- Az utolsó régi nyár a strandon
- A régi vidámpark
- Korizás anno a Nagyerdőben
- A szabadtéri színpad 73 éves története
- A Nagyerdőben rejtőző hatalmas ufó
- A béke szigete a Nagyerdőn
- Az elásott Sesztina-padok
- Nagyerdei szellemtanyák
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése