Az egykori Egyetem Kávéház földszintes épületében az utolsó éveiben egy étterem üzemelt. Fotó: © Debreceni Képeslapok |
A Hajdú–Bihar 1968 című brosúrából természetesen a szintén ezekre emlékeztető sugárút fotója sem maradhatott ki. Mégpedig az a része, amit Március 21. térnek neveztek, ahol a Proletár című, hatalmas szobor állt, azzal szemben pedig az Egyetem Kávéház működött. A szép emlékű vendéglő helyén ma már hatalmas társasház áll (fotóját lásd lentebb), akárcsak a szomszédos Gyöngyösi utcai – hajdan magyar, német, illetve szovjet katonai célokra is hasznosított – villa területén.
A Tanácsköztársaság útja látképe 1981-ben. A fotó a Debrecen utcanevei című, 1984-es könyvben jelent meg. Fk.: Debrecen Megyei Városi Tanács V. B Művelődési Osztálya |
A rendszerváltáskor ezt a Kiss István-művet is ledöntötték (sőt letörték), mára pedig – úgy tűnik – nyoma veszett. Előzőleg itt állt a Debreceni 3-as honvéd és népfelkelő ezred emlékműve is, de az legalább máshol még megvan.
A Marton Ferenc által készített bakaszobor (1940) anno a sugárúton és ma a Kossuth Laktanyában |
A helyet immár Egyetem sugárútnak és Nagy Lajos király térnek hívják, és ha megvalósult volna a 2011-es ígéret, akkor itt ma már a névadó államférfi lovas szobrának kellene állnia. Magát a sugárutat pedig anno Borsos József főépítész jelölte ki, és eredetileg az újonnan megépített egyetem terét, valamint Déri Múzeumot kötötte volna össze. A felszabadulásig „Horthy Miklós” volt a neve, a rendszerváltás óta pedig „Egyetem”.
Az egykori Egyetem Kávéház helyére épített Egyetem Tower 2023. július 1-jén. Fotó: © Vass Attila Tamás / Debreceni Képeslapok |
További összeállításaink Debrecen utcáinak történeteiről:
Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése