Keresés ebben a blogban

2023. december 14., csütörtök

Belvárosi látkép, fakivágás után – és amilyen előtte volt

Debrecen főutcája a korzó ezredfordulós kialakítása előtt az 1960-asévekben élte meg a legnagyobb változásokat. Kivágták ugyanis a belső fasorokat is, és a villamossíneket áthelyezték. A következő évtizedben az 1-es vonal kivételével mindet felszámolták, megszüntették a Kossuth téri szökőkutat, és megépítették az Aranybika melletti, régi tömb helyére emelt hotelszárnyat és lakóházat.

Vörös Hadsereg útja, 1976. Fotó: Fényes Tamás

Mi tagadás, a Vörös Hadsereg útja nevet viselő utca elég sivár lett így. Sőt, az 1976-os dátumú üdvözlőkártya tanúsága szerint a nevezetes épületekre a tatarozás is jócskán ráfért már: a még okker színű Kistemplom például megfakult, vele szemben pedig a takarékpénztári palota felső szintje kifejezetten romos (és torony nélküli) volt már. A felvételen az is felfedezhető, hogy az épületről még nem távolították el a lenti vörösréz-borításokat, amiket később lehangoló kőlapokra cseréltek.

A korábbi négyes fasor és a Kossuth-sarki kupola pazar látványa Fényes Tamás lélegzetelállító fotóján

A fél 1-kor készült fotón egyébként kevés ember szerepel, az új ültetésű facsemeték még nagyon picik. Ám a teret így is uralja a két szép Bengáli villamos, és mindenekelőtt a két városjelkép, a Kis- és a Nagytemplom egymás mellett láttatása – olyan perspektívában, amelyben a kicsi látszik nagyobbnak. S ha érdekelnek további klassz régi képek a belvárosról szintén Fényes Tamás interpretálásában, akkor kattints erre az összeállításunkra. Jó múltidézést!

DBKL

Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják a Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése